25 Şubat 2012

Radyo Televizyon Üst Kurulu Uzman Yardımcıları, uzmanlığa geçebilmek için izlediğimiz dizileri konu alan bir tez hazırlamışlar. Özellikle geçmiş sezonun yüksek reytingli Aşk-ı Memnu dizisi için “Toplumun millî ve manevî değerlerine, aile yapısına aykırı birçok unsur tespit edilmiştir.”   denilerek eleştirilmiş.

Haklılar; ama biraz geç kaldılar.aile

İzleyen izledi, etkilenen etkilendi, sömürülen sömürüldü…

Yani hakkında yazılan tüm bu olumsuzluklar zaten yaşandı.

Hatta bu yaşananlar çok tuttu diye, birçok yapımcı ertesi sezon dizilerini çıkmaz aşk üçgenleri üzerine kurmuştu, o dizilerde de manevi değerlerimize ve aile yapımıza aykırı birçok unsur vardı. Tabii birçoğu tutmadı ve ekrana erken veda etti.

Sözünü ettiğimiz dizilerin hepsi bir kaç sezon öncesinde kaldığı için RTÜK’ün tez yazan uzman yardımcıları, bu yazdıkları tezi baz alarak, geçmiş dizileri değil de sezon dizilerini ele alsalar daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirler.

Demek istediğim şu ki; sadece ceza yöntemi dışında, farklı prosedürler geliştirilmeli.

Mesela geçen hafta içerisinde Adını Feriha Koydum dizisi, 2 saat 35 dakika süren yayın süresinin içinde, 66 dakika boyunca işkence görüntülerini ekrana getirmiş. Bunun üzerine gençler ve çocuklar için olumsuz etki yaratacağına karar veren RTÜK harekete geçip, diziye rekor bir para cezası verecekmiş.

Peki bu ceza olarak kesilen para o dizinin o saçma sapan sahnelerini izlemek zorunda kalan çocukların ya da gençlerin üzerindeki olumsuz etkinin giderilmesi için mi kullanılacak?Bunlar yayınlandıktan sonra ceza kesmişsiniz, kesmemişsiniz kime faydası var? Kesin olan bir şey var ki, bunun izleyici için bir faydası olmadığıdır. İnsanlar her akşam ayrı bir rezillik izlemek zorunda kalıyorlar, demek ki para cezası etkin bir çözüm yolu değil. Geçici çözüm bile değil. Zaten, yapımcı ve yönetmen bunu göze alıyor. Yapımcı için önemli olan, bir sonraki haftanın reklam gelirlerini etkileyecek olan, sponsorların önüne koyacağı  izlenme oranlarıdır.

Onlar için ceza almak bir kayıp değil, aslında kazanç kapısı!

İzleyiciyi olumsuz etkilemiş, etkilememiş umrunda mı adamların?

Yapımcı para kazanır, kanal para kazanır, RTÜK para cezası keser.

Peki izleyici? O para cezası kesemez, sadece izlememe hakkını kullanır. Faydası olur mu? Bu zamana kadar faydası olduğunu göremedik. Hatta birçok kaliteli yapım, izlenmediği iddia edilerek yayından kaldırılmıştır! Buna örnek olarak Üsküdar’a Giderken dizisinin yayından kaldırılışını verebiliriz.

Esas konu şu ki, ahlaki değerlerimizle örtüşmeyen, aile yapısına aykırı olan, olumsuz unsurları içerisinde barındıran dizileri ertesi hafta cezaları ile ödüllendirmektense, o dizinin o bölümüne yayınlanmadan müdahale etmek daha sağlıklı olmaz mı? Bu sayede uzman yardımcıları da 2 sene sonra bu diziler hakkında tez yazmak zorunda da kalmazlar.