Kitle İletişim alanında gelişmekte olan İnternet haberciliği, geleneksel medyanın pahalı yatırımlarına rağmen hem görsel hem de yazılı medyanın tüm fonksiyonlarını içinde barındırmaktadır.

2000’li yılların başından itabaren özellikle ekonomik kriz ile işsiz kalan birçok gazeteci, internet alanına yöneldi ve İnternet Yayıncılığı yapmaya başladı. Kriz sonrasında reklamcıların ilgisini üzerine çeken bu yeni mecra, büyük medya kuruluşlarının da dikkatini çekti. Birçok gazete İnternet Yayıncılığı yapmaya başladı. Düşen tirajların yerini, tıklanma sayısı ve sosyal ağların gelişmesiyle paylaşım sayıları aldı.

Habercilik anlayışı da, bu süreç içerisinde sosyal ağların çoğalması ile farklı bir boyut kazandı. Artık kimse haberleri izlemek için akşam haberlerini ya da okumak için sabah alacağı gazeteyi beklemek zorunda değil. Hatta artık haberleri sadece, medya kurulGazeteler-87x300uşlarından almıyoruz. Özellikle Twitter ve Facebooksayesinde, insanların anında paylaşımı ile de habere ulaşabiliyoruz.

Büyük medya kuruluşlarının İnternet yayıncılığı yapan web siteleri günlük ziyaretçi sayısının fazla olduğu ağlardır. Lakin son zamanlarda yoğun olan bu trafiğin ayrı bir memnuniyetsizliğeneden olduğunu söyleyebiliriz.

Haberler, içerik ve reklamlar…

Mesela siteye girmek için genelde 8 saniye sonra yönlendirileceksiniz reklamları çıkıyor, kapatmak istediğimiz de yanlışlıkla reklama tıklamış oluyoruz. Bunu geçtim, haberleri okumaya koyuluyorsunuz ama tıkladığınız haberin içeriği yok ortada, haber bile yok sadece başlık var. Bir umut ana sayfaya dönüp diğer haberlere göz atmak istiyorsunuz ama sitenin aşağı kısımlarına indikçe bikinili habercilik anlayışına lanet edip kapatıyorsunuz.

Bunun nedeni bence, yayın organları sahiplerinin İnternet haberciliğini sadece reklam geliri olarak görmesidir.

Tüm bunlara rağmen İnternet haberciliğini hakkını vererek yapan web siteleri var.  Benim bildiğim kadarıyla, özellikle son dönemlerde Gazeteler bu yayıncılardan çok rahatsızlarmış. Çünkü hem düşük tirajları daha da düştü hem de web sitelerinin trafiği azaldı. İşte bu yüzden, büyükler İnternet haberciliği yapan sitelerden rahatsız.

İnternet haberciliği yapan gazeteciler ise bu durum karşısında “Biz sorumlu haberci olmak istiyoruz” diyor.

İnsanların televizyon izleme alışkanlıkları nasıl şekil değiştirmeye başladıysa, gazete okuma alışkanlıklarımız da bir o kadar değişti. Belki gazeteler hiç basılmayacak, onun yerine abonelik sistemi ile herkese günlük haberleri takip edebileceği ve kişiselleştirebileceği bir tablet sistemi geliştirecek…

Belli mi olur, gelecek çok yakın, yeter ki bikinili habercilikten vazgeçilsin…