Sosyal Medya ve Televizyon ilişkisini “Gelip geçici bir heves” olarak tanımlayan ve algılayan bazı televizyoncunlar yaptıkları bu hatadan sıyrılmak için yepyeni yollar deneyemeye başladı. Yani sosyal medya demeyelim ama sosyal ağları kullanma konusundakestirme bir yol buldular.

Geçtiğimiz aylarda, Twitter hesabımdan, bu sezon başlayan bir dizi hakkında bazı yorumlar yapmıştım. Yani o dizinin, sosyal medya içerisinde pek etkili olmadığını ve bu sebeple izlenme oranlarının düşük olduğunu belirtmiştim. Ertesi gün, dizinin uygulayıcı yapımcısı bana, “İzlenme oranları Sosyal Medya’dan ölçülmez, reytingler belirler.” diye karşılık vermişti.

Elbette reytingler belirler, lütfen siz kendinizi kandırmaya devam ediniz! İzleme, izlenme alışkanlıklarını 2000 kişilik bir denek grubu ile belirlemeye alışmışlar, işin kolayı. Peki şimdi ne oldu, o çok güvendiğiniz reytinglerinize? O kadar olaydan, usulsüzlükten sonra hala çıkıp reytinglere bel bağlamak…

Eskidi o dönemler artık, sokun şunu kafanıza.lm-vert-131x300

Gelelim şu kestirme yola, duyduğumda akıllıca bulduğumu itiraf etmeliyim. Twitter’ dakifenomenlerin reklam aldıklarını artık hepiniz biliyorsunuzdur. İşte bu kestirme yol. Dizinin hakkında ya da orada oynayan oyuncular hakkında atılan masum tweetler aslında birerpazarlama stratejisi.

Hatta oyuncunun dizi içerisinde giydiği bir kıyafet bile, atılan bir twittle çifte reklam olabiliyor. Fenomen olmasa bile bol takipçisi olan hesaplardan da çaktırmadan bu yapılıyor. Dediğim gibi zekice. Yani o tweeti okuyan birisi, merak edip o diziyi ya da programı izler ve yorum yapar, sonra bir bakmışsınız TT olmuş…

Tabi şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, biraz önce söz ettiğim dizide aynı yola başvurmuş… Zararın neresinden dönülse kâr kârdır ama keşke biraz daha vizyon sahibi olabilseydiniz. Zaten çoğu dizi ve program, sosyal medya olayını Twitter’ da show haline dönüştürme çabasında ama aslında ne kadar geç kaldıklarının farkında değiller.

Tam bir sezon boyunca Okan Bayülgen, Tv8 ekranlarında sosyal medyayı sallayıp durdu, diğerleri ise sadece son 2 aydır bu konuda çalışmalar yapmaya başladı, tabi hepsini aynı kefeye koymayacağım “Leyla ile Mecnun” ve “Behzat Ç” bu söylediklerimin tamamen dışındalar. Bu zamana kadar inanın onları ayakta tutan en büyük güçlerden birisi Sosyal Medya’daki etkileridir.

Yani bazen her şey kendiliğinden gelişir ya da müdahale etmek zorunda kalırsınız… Gördüğünüz gibi sosyal medya ve televizyon, birbirini tamamlayan mükemmel bir çift.